Vishay/Dale TNPU1206255RAZEN00
TNPU1206255RAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206255RAZEN00
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206255RAZEN00.pdf
Availability of TNPU1206255RAZEN00
QUANTITY
TNPU1206255RAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206255RAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206255RAZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206255RAZEN00
Related LinksTNPU12062, TNPU1206255RAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206255RAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206255RAZEN00
BATTERY PACK NICAD 7.2V 600MAH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #4 datasheet.pdf
CONN HSNG CARDEDGE 6 DL POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 65MA TO92-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A 3P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf