Amphenol Industrial PT02E-16-26P(027)
PT02E-16-26P(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-26P(027)
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
PT02E-16-26P(027).pdf
Availability of PT02E-16-26P(027)
QUANTITY
PT02E-16-26P(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-26P(027)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-26P(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-26P(027)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-26P(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-26P(027) Details Description
Related parts for PT02E-16-26P(027)
JUMPER-H1505TR/A2015Y/H1505TR 5" datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD POS 4 X 6"2 SIDE datasheet.pdf
HEATSINK PWR MED-HI BLACK TO-3 datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP SEQ DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM 5POS datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-500' BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf