API Delevan P160R-393KS
P160R-393KS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-393KS
Brief Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-393KS.pdf
Availability of P160R-393KS
QUANTITY
P160R-393KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-393KS
Internal Part NumberEIS-P160R-393KS
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating261mA
Current - Saturation244mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-393KS
Related LinksP160R, P160R-393KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-393KS Details Description
Related parts for P160R-393KS
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 2POS DL .100 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP CV/CC 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 15.0A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf