API Delevan P160R-473HS
P160R-473HS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-473HS
Brief Description
FIXED IND 47UH 254MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-473HS.pdf
Availability of P160R-473HS
QUANTITY
P160R-473HS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-473HS
Internal Part NumberEIS-P160R-473HS
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±3%
Current Rating254mA
Current - Saturation223mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-473HS
Related LinksP160R, P160R-473HS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-473HS Details Description
Related parts for P160R-473HS
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR DPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 16A TO220F datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf