E-Switch P16EES11JREDRED
P16EES11JREDRED picture photo
Mfg. Part Number
P16EES11JREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16EES11JREDRED.pdf
Availability of P16EES11JREDRED
QUANTITY
P16EES11JREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of P16EES11JREDRED
Internal Part NumberEIS-P16EES11JREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16EES11JREDRED
Related LinksP16EES1, P16EES11JREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
P16EES11JREDRED Details Description
Related parts for P16EES11JREDRED
IC OPAMP CURR SENSE 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SET TEST LEAD SHUTTER PLUG 4MM datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS QUAD HSPA datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 1.4-2.8GHZ datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
EYEMAX CABLE COLLAR 4X EYEMAX PL datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
POSITION SENSORS datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf