E-Switch P16OAS11JREDRED
P16OAS11JREDRED picture photo
Mfg. Part Number
P16OAS11JREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16OAS11JREDRED.pdf
Availability of P16OAS11JREDRED
QUANTITY
P16OAS11JREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of P16OAS11JREDRED
Internal Part NumberEIS-P16OAS11JREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16OAS11JREDRED
Related LinksP16OAS1, P16OAS11JREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
P16OAS11JREDRED Details Description
Related parts for P16OAS11JREDRED
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
FERRULE 50.0MM 40 BLU 1 = 50PCS datasheet.pdf