E-Switch P16OAT110BLU
P16OAT110BLU picture photo
Mfg. Part Number
P16OAT110BLU
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16OAT110BLU.pdf
Availability of P16OAT110BLU
QUANTITY
P16OAT110BLU Order Process
Ship out your order
Specifications of P16OAT110BLU
Internal Part NumberEIS-P16OAT110BLU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16OAT110BLU
Related LinksP16OAT, P16OAT110BLU Datasheet, E-Switch Distributor
P16OAT110BLU Details Description
Related parts for P16OAT110BLU
OPTOISO 1.5KV 4CH TRANS 12BSOP datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 100-LFBGA datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH LEVER LEFT SPST-NC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
OSC TCXO 5.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 30W datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" WHT JACKP NI datasheet.pdf