Littelfuse P1803UATP
P1803UATP picture photo
Mfg. Part Number
P1803UATP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR 3CHP 150V 150A MS-013
Datasheet Download
P1803UATP.pdf
Availability of P1803UATP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P1803UATP Order Process
Ship out your order
Specifications of P1803UATP
Internal Part NumberEIS-P1803UATP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTube
Voltage - Breakover210V
Voltage - Off State150V
Voltage - On State8V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements3
Capacitance55pF, 85pF
Package / Case6-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1803UATP
Related LinksP180, P1803UATP Datasheet, Littelfuse Distributor
P1803UATP Details Description
Related parts for P1803UATP
CONN RECEPT 4POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 6DB SC70-6 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 275A DO205AB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 16SSOP datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 40POS GOLD datasheet.pdf