| Internal Part Number | EIS-P2300S1BLRP | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Thyristors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | - | |
| Voltage - Off State | 190V | |
| Voltage - On State | 4V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 250A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 55A | |
| Current - Hold (Ih) | 120mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 30pF | |