Littelfuse P2500SBLRP
P2500SBLRP picture photo
Mfg. Part Number
P2500SBLRP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR BI 230V 250A DO-214AA
Datasheet Download
P2500SBLRP.pdf
Availability of P2500SBLRP
QUANTITY
P2500SBLRP Order Process
Ship out your order
Specifications of P2500SBLRP
Internal Part NumberEIS-P2500SBLRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover290V
Voltage - Off State230V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)120mA
Number of Elements1
Capacitance95pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2500SBLRP
Related LinksP2500, P2500SBLRP Datasheet, Littelfuse Distributor
P2500SBLRP Details Description
Related parts for P2500SBLRP
CAP THIN FILM 2.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 72POS TIN SMD datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 11.99K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf