Littelfuse P2500SCMC
P2500SCMC picture photo
Mfg. Part Number
P2500SCMC
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC MC BI 230V 400A DO-214AA
Datasheet Download
P2500SCMC.pdf
Availability of P2500SCMC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P2500SCMC Order Process
Ship out your order
Specifications of P2500SCMC
Internal Part NumberEIS-P2500SCMC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover290V
Voltage - Off State230V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)120mA
Number of Elements1
Capacitance45pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2500SCMC
Related LinksP250, P2500SCMC Datasheet, Littelfuse Distributor
P2500SCMC Details Description
Related parts for P2500SCMC
FUSE SURGE SUP 600V 60KA BOLT-IN datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 11POS datasheet.pdf
IC RECEIVER FSK 315/434MHZ 20QFN datasheet.pdf
HAN 3A USB-KIT datasheet.pdf