TE Connectivity Potter & Brumfield Relays P25C42D22C1-24
P25C42D22C1-24 picture photo
Mfg. Part Number
P25C42D22C1-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V
Datasheet Download
P25C42D22C1-24.pdf
Availability of P25C42D22C1-24
QUANTITY
P25C42D22C1-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of P25C42D22C1-24
Internal Part NumberEIS-P25C42D22C1-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package9
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesP25
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current180mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power8 W
Coil Resistance133 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25C42D22C1-24
P25C42D22C1-24 Details Description
Related parts for P25C42D22C1-24
IC CPLD 144MC 15NS 160PQFP datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR DET 5"CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf