3M P25E-050S-EA
P25E-050S-EA picture photo
Mfg. Part Number
P25E-050S-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 50POS .050" GOLD
Datasheet Download
P25E-050S-EA.pdf
Availability of P25E-050S-EA
QUANTITY
P25E-050S-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P25E-050S-EA
Internal Part NumberEIS-P25E-050S-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesP25E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge30 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25E-050S-EA
Related LinksP25E-0, P25E-050S-EA Datasheet, 3M Distributor
P25E-050S-EA Details Description
Related parts for P25E-050S-EA
SWITCH ROLLER LEVER datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-20V datasheet.pdf
RES 117 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.3K OHM 4SIP datasheet.pdf