TT Electronics/BI P260P-S2BS3CA10K
P260P-S2BS3CA10K picture photo
Mfg. Part Number
P260P-S2BS3CA10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Datasheet Download
P260P-S2BS3CA10K.pdf
Availability of P260P-S2BS3CA10K
QUANTITY
P260P-S2BS3CA10K Order Process
Ship out your order
Specifications of P260P-S2BS3CA10K
Internal Part NumberEIS-P260P-S2BS3CA10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Standard Package240
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP260
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)