Cornell Dubilier Electronics P30U124M1
P30U124M1 picture photo
Mfg. Part Number
P30U124M1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.12UF 100V Z5U AXIAL
Datasheet Download
P30U124M1.pdf
Availability of P30U124M1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P30U124M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P30U124M1
Internal Part NumberEIS-P30U124M1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP30
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P30U124M1
Related LinksP30U, P30U124M1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
P30U124M1 Details Description
Related parts for P30U124M1
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 21 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf