Littelfuse P3100EBRP2
P3100EBRP2 picture photo
Mfg. Part Number
P3100EBRP2
Brief Description
SIDACTOR BI 275V 250A TO-92
Datasheet Download
P3100EBRP2.pdf
Availability of P3100EBRP2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3100EBRP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P3100EBRP2
Internal Part NumberEIS-P3100EBRP2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover350V
Voltage - Off State275V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance45pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3100EBRP2
Related LinksP3100, P3100EBRP2 Datasheet, Littelfuse Distributor
P3100EBRP2 Details Description
Related parts for P3100EBRP2
RESISTR KIT 1.1-910K 1/2W 360PCS datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIE SET 2 198122011 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz 4-In, 8-Out TDM CODEC IC datasheet.pdf