Littelfuse P3100ECLRP2
P3100ECLRP2 picture photo
Mfg. Part Number
P3100ECLRP2
Brief Description
SIDACTOR BI 275V 400A TO-92
Datasheet Download
P3100ECLRP2.pdf
Availability of P3100ECLRP2
QUANTITY
P3100ECLRP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of P3100ECLRP2
Internal Part NumberEIS-P3100ECLRP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover350V
Voltage - Off State275V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance70pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) Formed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3100ECLRP2
Related LinksP3100, P3100ECLRP2 Datasheet, Littelfuse Distributor
P3100ECLRP2 Details Description
Related parts for P3100ECLRP2
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC datasheet.pdf
33UF 50V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf