Littelfuse P3100ECMC
P3100ECMC picture photo
Mfg. Part Number
P3100ECMC
Brief Description
SIDAC MICROCAP BI 275V 400A TO92
Datasheet Download
P3100ECMC.pdf
Availability of P3100ECMC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3100ECMC Order Process
Ship out your order
Specifications of P3100ECMC
Internal Part NumberEIS-P3100ECMC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover350V
Voltage - Off State275V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance45pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3100ECMC
Related LinksP310, P3100ECMC Datasheet, Littelfuse Distributor
P3100ECMC Details Description
Related parts for P3100ECMC
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 5.00MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
1000 VDC 5 AMP MIDGET FUSE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 24V 8A datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS datasheet.pdf