Littelfuse P3100ECMCRP1
P3100ECMCRP1 picture photo
Mfg. Part Number
P3100ECMCRP1
Brief Description
SIDAC MC BI 275V 400A TO-92
Datasheet Download
P3100ECMCRP1.pdf
Availability of P3100ECMCRP1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3100ECMCRP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P3100ECMCRP1
Internal Part NumberEIS-P3100ECMCRP1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover350V
Voltage - Off State275V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance45pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3100ECMCRP1
Related LinksP3100E, P3100ECMCRP1 Datasheet, Littelfuse Distributor
P3100ECMCRP1 Details Description
Related parts for P3100ECMCRP1
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM FORK NYL 12-10AWG #6 datasheet.pdf
KIT DEV ARRIA II GX FPGA 2AGX125 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .06W 60MM datasheet.pdf
FIXED IND 21.65UH 4.8A 29.2 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
IC XMITTER 868/915MHZ ASK 8SOIC datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf