Littelfuse P3500EALRP1
P3500EALRP1 picture photo
Mfg. Part Number
P3500EALRP1
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR BI 320V 150A TO-92
Datasheet Download
P3500EALRP1.pdf
Availability of P3500EALRP1
QUANTITY
P3500EALRP1 Order Process
Ship out your order
Specifications of P3500EALRP1
Internal Part NumberEIS-P3500EALRP1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover400V
Voltage - Off State320V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance35pF
Package / CaseTO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3500EALRP1
Related LinksP3500, P3500EALRP1 Datasheet, Littelfuse Distributor
P3500EALRP1 Details Description
Related parts for P3500EALRP1
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
XFRMR AUTO 230/115V 1500VA datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 1V ADVANCE 6WLCSP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf