Delta Electronics PMT-12V100W1AH
PMT-12V100W1AH picture photo
Mfg. Part Number
PMT-12V100W1AH
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
PMT-12V100W1AH.pdf
Availability of PMT-12V100W1AH
QUANTITY
PMT-12V100W1AH Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT-12V100W1AH
Internal Part NumberEIS-PMT-12V100W1AH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-xxV100W1x CB Test Cert
PMx-12V100W1Ax EC Declaration of Conformity
PMx-12V100W1Ax TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMT-12V100W1Ax.stp
2D DrawingPMT-12V100W1Ax.dxf
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMT
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.22" L x 3.82" W x 1.50" H (158.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max102W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT-12V100W1AH
Related LinksPMT-12V, PMT-12V100W1AH Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMT-12V100W1AH Details Description
Related parts for PMT-12V100W1AH
DIODE GEN PURP 600V 1A PMDS datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 40MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DEFLECTION VERT MULTIWATT11 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf