Littelfuse P3504UARP
P3504UARP picture photo
Mfg. Part Number
P3504UARP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC 4CHP 320/640V 150A MS-013
Datasheet Download
P3504UARP.pdf
Availability of P3504UARP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3504UARP Order Process
Ship out your order
Specifications of P3504UARP
Internal Part NumberEIS-P3504UARP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover400V, 800V
Voltage - Off State320V, 640V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements4
Capacitance20pF, 35pF
Package / Case6-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3504UARP
Related LinksP350, P3504UARP Datasheet, Littelfuse Distributor
P3504UARP Details Description
Related parts for P3504UARP
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12-D datasheet.pdf
RES 68 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 55C 55#22D PIN RECP datasheet.pdf
22UF 100V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf