API Delevan P3519R-472J
P3519R-472J picture photo
Mfg. Part Number
P3519R-472J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 114 MOHM
Datasheet Download
P3519R-472J.pdf
Availability of P3519R-472J
QUANTITY
P3519R-472J Order Process
Ship out your order
Specifications of P3519R-472J
Internal Part NumberEIS-P3519R-472J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP3519R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.99A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)114 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3519R-472J
Related LinksP3519, P3519R-472J Datasheet, API Delevan Distributor
P3519R-472J Details Description
Related parts for P3519R-472J
IC DUAL DIFF LINE DRVR 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.77A 30 MOHM TH datasheet.pdf