API Delevan P3519R-473J
P3519R-473J picture photo
Mfg. Part Number
P3519R-473J
Brief Description
FIXED IND 47UH 575MA 893 MOHM
Datasheet Download
P3519R-473J.pdf
Availability of P3519R-473J
QUANTITY
P3519R-473J Order Process
Ship out your order
Specifications of P3519R-473J
Internal Part NumberEIS-P3519R-473J
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating575mA
Current - Saturation630mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)893 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3519R-473J
Related LinksP3519, P3519R-473J Datasheet, API Delevan Distributor
P3519R-473J Details Description
Related parts for P3519R-473J
CONN HOOD TOP ENTRY SZ5 PG21 datasheet.pdf
CONN HDR 11POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 35W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
MICRO 25C P 60" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf