Trinamic Motion Control GmbH QSH4218-35-10-027
QSH4218-35-10-027 picture photo
Mfg. Part Number
QSH4218-35-10-027
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
MOTOR STEPPER 0.27NM 38.23OZ-IN
Datasheet Download
QSH4218-35-10-027.pdf
Availability of QSH4218-35-10-027
QUANTITY
QSH4218-35-10-027 Order Process
Ship out your order
Specifications of QSH4218-35-10-027
Internal Part NumberEIS-QSH4218-35-10-027
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
SeriesQMot QSH4218
TypeStandard
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated5.3VDC
Steps per Revolution200
Step Angle1.8°
Torque - Holding (oz-in / mNm)38.2 / 270
Diameter - Body1.67" (42.30mm)
Diameter - Shaft0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing1.22" (30.99mm)
Length - Lead Wire-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QSH4218-35-10-027
Related LinksQSH4218-, QSH4218-35-10-027 Datasheet, Trinamic Motion Control GmbH Distributor
QSH4218-35-10-027 Details Description
Related parts for QSH4218-35-10-027
FIXED IND 270UH 450MA 950 MOHM datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 80 OHM SMD datasheet.pdf
KWIK-CHG DESIGNATION STRIPS DBL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 13.9KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP SWITCH BLACK/FROST POWER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN TIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 35POS SNGL PCB datasheet.pdf