Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KA15HE3/54
P4KA15HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P4KA15HE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12.1VWM 22VC AXIAL
Datasheet Download
P4KA15HE3/54.pdf
Availability of P4KA15HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P4KA15HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KA15HE3/54
Internal Part NumberEIS-P4KA15HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLP4KA/P6KA Devices 14/Apr/201
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.1V
Voltage - Breakdown (Min)13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KA15HE3/54
Related LinksP4KA15, P4KA15HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KA15HE3/54 Details Description
Related parts for P4KA15HE3/54
IDC CABLE - MKS40K/MC40M/MCF40K datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC LOAD SW CTRL 1CH 6-DFN datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 1500' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 545MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 350MA 1.764 MOHM datasheet.pdf