Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KE10CAHE3/73
P4KE10CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P4KE10CAHE3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE10CAHE3/73.pdf
Availability of P4KE10CAHE3/73
QUANTITY
P4KE10CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE10CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-P4KE10CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE10CAHE3/73
Related LinksP4KE10C, P4KE10CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KE10CAHE3/73 Details Description
Related parts for P4KE10CAHE3/73
SURGE SUPP 155V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AFE58XX datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf