| Internal Part Number | EIS-P4KE400C-G | |
| Product Training Modules | ESD and ESD Suppressors | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | - | |
| Bidirectional Channels | 1 | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 324V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 360V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 574V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 700mA | |
| Power - Peak Pulse | 400W | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C (TJ) | |