Littelfuse P4KE47C-B
P4KE47C-B picture photo
Mfg. Part Number
P4KE47C-B
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 68.04VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE47C-B.pdf
Availability of P4KE47C-B
QUANTITY
P4KE47C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE47C-B
Internal Part NumberEIS-P4KE47C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP4KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)42.35V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp68.04V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE47C-B
Related LinksP4KE, P4KE47C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P4KE47C-B Details Description
Related parts for P4KE47C-B
RES SMD 6.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 330 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CO-LOCATION SECURITY UPGRADE KIT datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS FLANGE SKT datasheet.pdf