| Internal Part Number | EIS-P4SMA300CAHE3/61 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P4SMA, TransZorb® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | - | |
| Bidirectional Channels | 1 | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 256V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 285V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 414V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 730mA | |
| Power - Peak Pulse | 300W | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | Automotive | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) | |