Vishay Semiconductor/Diodes Division P4SMA36CAHE3/61
P4SMA36CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
P4SMA36CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMA
Datasheet Download
P4SMA36CAHE3/61.pdf
Availability of P4SMA36CAHE3/61
QUANTITY
P4SMA36CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4SMA36CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-P4SMA36CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, P4SMA, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4SMA36CAHE3/61
Related LinksP4SMA36, P4SMA36CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4SMA36CAHE3/61 Details Description
Related parts for P4SMA36CAHE3/61
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 3" SQ BLK 10/PK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf