Vishay Semiconductor/Diodes Division P4SMA75AHE3/61
P4SMA75AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
P4SMA75AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMA
Datasheet Download
P4SMA75AHE3/61.pdf
Availability of P4SMA75AHE3/61
QUANTITY
P4SMA75AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4SMA75AHE3/61
Internal Part NumberEIS-P4SMA75AHE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, P4SMA, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4SMA75AHE3/61
Related LinksP4SMA75, P4SMA75AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4SMA75AHE3/61 Details Description
Related parts for P4SMA75AHE3/61
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.6 OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf