3M P50-020P-R1-EA
P50-020P-R1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-020P-R1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 20POS STR .050" GLD
Datasheet Download
P50-020P-R1-EA.pdf
Availability of P50-020P-R1-EA
QUANTITY
P50-020P-R1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-020P-R1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-020P-R1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-020P-R1-EA
Related LinksP50-020, P50-020P-R1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-020P-R1-EA Details Description
Related parts for P50-020P-R1-EA
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MOSFET HS PWR SW 5A TO-220-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 790 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf