3M P50-030P-RR1-EA
P50-030P-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-030P-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 30POS R/A .050" GLD
Datasheet Download
P50-030P-RR1-EA.pdf
Availability of P50-030P-RR1-EA
QUANTITY
P50-030P-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-030P-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-030P-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-030P-RR1-EA
Related LinksP50-030, P50-030P-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-030P-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-030P-RR1-EA
SENSOR DIGITAL GAUGE 5000PSI LCD datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.8A 66.34 MOHM datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf