3M P50-030P1-RR1-EA
P50-030P1-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-030P1-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PLUG 30POS .050" R/A PCB
Datasheet Download
P50-030P1-RR1-EA.pdf
Availability of P50-030P1-RR1-EA
QUANTITY
P50-030P1-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-030P1-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-030P1-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypePlug
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-030P1-RR1-EA
Related LinksP50-030P, P50-030P1-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-030P1-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-030P1-RR1-EA
TERM SOLDER TURRET .187" .062"L datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 050 250V datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 132CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.7A 48.7 MOHM SMD datasheet.pdf