3M P50-068S-RR1-EA
P50-068S-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-068S-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 68POS R/A .050" GOLD
Datasheet Download
P50-068S-RR1-EA.pdf
Availability of P50-068S-RR1-EA
QUANTITY
P50-068S-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-068S-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-068S-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package207
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-068S-RR1-EA
Related LinksP50-068, P50-068S-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-068S-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-068S-RR1-EA
FIXED IND 3.3UH 1.7A 147.1 MOHM datasheet.pdf
TOOL BURNISHER FILE PKG/12 datasheet.pdf
RES SMD 3.16M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
STEP DOWN REGULATOR MODULE datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf