3M P50-100P-SR1-TG
P50-100P-SR1-TG picture photo
Mfg. Part Number
P50-100P-SR1-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 100POS R/A .050" GOL
Datasheet Download
P50-100P-SR1-TG.pdf
Availability of P50-100P-SR1-TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50-100P-SR1-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-100P-SR1-TG
Internal Part NumberEIS-P50-100P-SR1-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package204
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-100P-SR1-TG
Related LinksP50-100, P50-100P-SR1-TG Datasheet, 3M Distributor
P50-100P-SR1-TG Details Description
Related parts for P50-100P-SR1-TG
BOX PLASTIC GRAY 3.3"L X 3.3"W datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR PREC 28VFQFPN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
RES SMD 31.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf