AVX Corporation SR075C682MAATR2
SR075C682MAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C682MAATR2
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C682MAATR2.pdf
Availability of SR075C682MAATR2
QUANTITY
SR075C682MAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C682MAATR2
Internal Part NumberEIS-SR075C682MAATR2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C682MAATR2
Related LinksSR075C6, SR075C682MAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C682MAATR2 Details Description
Related parts for SR075C682MAATR2
IC CHRG MGMT MULTICHEM 8-DIP datasheet.pdf
SELF ADHESIVE THERMOCOUPLE 96" datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 38W NI-1230 datasheet.pdf
CONN PHONE PLUG 2COND SLD LUG datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 6W 12IN-12VOUT T/H datasheet.pdf
TXRX LIN BUS REG WATCHDOG 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 49MM datasheet.pdf