3M P50-100S-R1-EA
P50-100S-R1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-100S-R1-EA
Brief Description
CONN SOCKET 100PS STR .050" GL
Datasheet Download
P50-100S-R1-EA.pdf
Availability of P50-100S-R1-EA
QUANTITY
P50-100S-R1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-100S-R1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-100S-R1-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-100S-R1-EA
Related LinksP50-100, P50-100S-R1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-100S-R1-EA Details Description
Related parts for P50-100S-R1-EA
CONN HEADER 5POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CAN TXRX VOLT FAULT PROT8SOIC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1800V 105A ECOPAC2 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf