3M P50-100S-S1-EA
P50-100S-S1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-100S-S1-EA
Brief Description
CONN SOCKET 100POS .050" STR PCB
Datasheet Download
P50-100S-S1-EA.pdf
Availability of P50-100S-S1-EA
QUANTITY
P50-100S-S1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-100S-S1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-100S-S1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP50-100S-S1-xx.igsP50-100S-S1-xx.stpP50-100S-S1-xx.x_t
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)