3M P50-120P-SR1-EA
P50-120P-SR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-120P-SR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 120POS .050" R/A PCB
Datasheet Download
P50-120P-SR1-EA.pdf
Availability of P50-120P-SR1-EA
QUANTITY
P50-120P-SR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-120P-SR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-120P-SR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.276" (7.01mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-120P-SR1-EA
Related LinksP50-120, P50-120P-SR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-120P-SR1-EA Details Description
Related parts for P50-120P-SR1-EA
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf