| Internal Part Number | EIS-P50E-034S-EA | |
| Other Related Documents | Interconnect Mating Guide | |
| Standard Package | 240 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount | |
| Series | Pak 50, P50E | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Socket | |
| Contact Type | Outer Shroud Contact | |
| Number of Positions | 34 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks | |
| Cable Termination | IDC | |
| Wire Type | Ribbon Cable | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |