3M P50E-050P1-RR1-EA
P50E-050P1-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50E-050P1-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL
Datasheet Download
P50E-050P1-RR1-EA.pdf
Availability of P50E-050P1-RR1-EA
QUANTITY
P50E-050P1-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50E-050P1-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50E-050P1-RR1-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPak 50, P50E
PackagingBulk
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypePlug
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50E-050P1-RR1-EA
Related LinksP50E-050, P50E-050P1-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50E-050P1-RR1-EA Details Description
Related parts for P50E-050P1-RR1-EA
IC REG LDO 3.6V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RCM4510W FCC CERTIFIED datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 57MM datasheet.pdf