3M P50L-020S-D-DA
P50L-020S-D-DA picture photo
Mfg. Part Number
P50L-020S-D-DA
Brief Description
CONN SOCKET 20POS .050" STR
Datasheet Download
P50L-020S-D-DA.pdf
Availability of P50L-020S-D-DA
QUANTITY
P50L-020S-D-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-020S-D-DA
Internal Part NumberEIS-P50L-020S-D-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Mated Stacking Heights10mm, 12mm
Height Above Board0.331" (8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-020S-D-DA
Related LinksP50L-02, P50L-020S-D-DA Datasheet, 3M Distributor
P50L-020S-D-DA Details Description
Related parts for P50L-020S-D-DA
CONN 50POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ABT OCT TRANSP D LATCH20TSSOP datasheet.pdf
2-SPD 3-BUTTON STATION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 38G MLC DDR datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf