3M P50L-050S-AS-DA
P50L-050S-AS-DA picture photo
Mfg. Part Number
P50L-050S-AS-DA
Brief Description
CONN SOCKET 50POS .050" SMD
Datasheet Download
P50L-050S-AS-DA.pdf
Availability of P50L-050S-AS-DA
QUANTITY
P50L-050S-AS-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-050S-AS-DA
Internal Part NumberEIS-P50L-050S-AS-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package204
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Mated Stacking Heights7mm, 8mm
Height Above Board0.213" (5.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-050S-AS-DA
Related LinksP50L-05, P50L-050S-AS-DA Datasheet, 3M Distributor
P50L-050S-AS-DA Details Description
Related parts for P50L-050S-AS-DA
SCR DBL 2SCR 1200V 180A MAGNAPAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
LMZF 5.08/2/90 BLACK datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS RX datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
D4N-2C20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15.6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf