3M P50L-080P-AS-TGF
P50L-080P-AS-TGF picture photo
Mfg. Part Number
P50L-080P-AS-TGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 80POS TYPE A SMD
Datasheet Download
P50L-080P-AS-TGF.pdf
Availability of P50L-080P-AS-TGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50L-080P-AS-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-080P-AS-TGF
Internal Part NumberEIS-P50L-080P-AS-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50L
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-080P-AS-TGF
Related LinksP50L-080, P50L-080P-AS-TGF Datasheet, 3M Distributor
P50L-080P-AS-TGF Details Description
Related parts for P50L-080P-AS-TGF
DSUB CABLE - CMM37G/AE37M/X datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS 2.4V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 80W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
150UF 100V 12,5X25 datasheet.pdf