SSI Technologies Inc P51-100-A-N-D-5V
P51-100-A-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-D-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-D-5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-A-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-D-5V
Related LinksP51-100-, P51-100-A-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-D-5V
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PC CARD CONTROLLER 216-BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 7POS datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 23.3K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
OSC XO 25.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf