SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I24-20MA-C
P61-1500-S-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I24-20MA-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I24-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-1500-S-, P61-1500-S-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I24-20MA-C
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF20A/AF20/AFE20T datasheet.pdf
RACEWAY NOHOLE AD WHT 1X1"(6=6') datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 13.84MM datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
750 TB SPR CLA WL 2WIRES datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf