SSI Technologies Inc P51-100-A-N-I36-20MA
P51-100-A-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-I36-20MA
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-100-A-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-100-A-N-I36-20MA
QUANTITY
P51-100-A-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-I36-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-I36-20MA
Related LinksP51-100-A-, P51-100-A-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-100-A-N-I36-20MA
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf