SSI Technologies Inc P51-100-A-N-M12-5V
P51-100-A-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-M12-5V
Brief Description
SENS 100PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-M12-5V
QUANTITY
P51-100-A-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-M12-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-M12-5V
Related LinksP51-100-A, P51-100-A-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-M12-5V
VOLTMETER 199.9MVDC LCD T/H datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONNECTOR SATA datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 9POS GOLD PCB datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .156 T/H AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W SMBJ datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf